İçeriğe geç

Sebze Bulyon

Sizlerle kullanmaktan çok memnun kaldığım, yapımı çok kolay sebze bulyon tarifini paylaşmak istiyorum. Geçen sene bir programda dereotu ve kereviz yapraklarının kansızlığa çok iyi geldiğinin öğrendim. (Sanırım Ender Saraç anlatmıştı.) Uyanık satıcıların bazıları kereviz yapraklarını kerevizden ayrı ve parayla satıyor.

İkisini birlikte kaynatıp çay gibi içemeyeceğim ve içiremeyeceğim için, kaynatıp rondodan geçirip buz torbalarında koydum ve dondurdum. Aslında tat vermek için kereviz yapraklarını çorba ve yemeklerin içine sık sık kullanıyorlar. Birçok sosun içeriğine baktığınızda kereviz yaprağını görebilirsiniz. Bu yöntem benim için çok pratik oldu. Sebze çorbalarına, yemeklere iki adet ekliyorum, yemeğin lezzetini arttırıyor. Özellikle bu bitkileri sevmeyip tüketmeyen çocuklar için rahatsız olmadan tüketebilme şansları ve bu besinlerden mahrum kalmamış oluyor. Üstelik kışın başında ve kış sonunda kerevizler bitterken yapılsa tüm sene yetiyor.

Bir kerevizin yaprakları ve bir demet dereotunu gelişigüzel doğrayıp, kaynatıyorum ve rondodan geçiriyorum. “Soğumasını bekleyip” buz torbalarına dolduruyorum. Doldurma esnasında yardım edecek biri olursa daha iyi olur torbalara doldururken biraz dökülebiliyor.

Şifa olsun…

5134total visits,10visits today

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir