İçeriğe geç

Kelebek etkisi -Kaos Teorisi & Karma Felsefesi

 

Halkalar ve zincirler birbirlerine öyle bağlıdırlar, olaylar – oluşumlar birbirine öyle bağlıdırlar ki, sizin hayatınızı küçük ya da büyük olaylar dizisiyle etkiler. Bu böyle tıpkı suya atılan bir taş gibi halka halka ilerlemektedir. Halkalar giderek, açılarak büyümekte ve karşı kıyıya kadar varır.

Yaptığınız küçük bir iyilik birçok başka hayatı etkiler ve son olarak size tekrar iyilik olarak döner. Bu karma felsefesinin önemli bir parçasıdır. Siz bunu fark etmeseniz de yaptığınız küçük bir hareket, geleceğin oluşumunu etkilemiştir.

Bugün sizin mutluluğunuz dünyanın öbür ucundaki kişiyi etkileyebilir. Bugün ve hatta gelecekte…

Ufak bir senaryo yazalım:

Sabah gergin kalkmışsınızdır, farklı bir şey yapıp iyi olmaya çalışmak yerine, gerginliği devam ettirirsiniz. Asansördeki tanımadığınız komşunuza bir değişiklik yapıp ‘günaydın’ demezsiniz. İşe giderken trafikte birine bağırırsınız. Artık onu da etkilemişsinizdir. O da gider iş yerindeki birine bağırır (muhtemel olarak hiyerarşik olarak kendinden alt birine). İş yerinde ki kişi, akşam eve gidince karısına, karısı o kadar bunalmıştır ki çocuğuna bağırır ve tertemiz olan bir kişiliği kirletmenin ilk lekesi atılmış olur. Fark etmeseniz de bu tabloda ki katkınız ortadadır. Halkalar giderek büyümüş ve karşı kıyıya vurmuştur.

Birde olayları iyi tarafından değerlendirelim, tam tersini düşünelim. Sabah gergin kalktınız, kendinizi zorlayıp trafikte insanların hatalarını görmezden geldiniz. İnsanlara olumlu davranışlarda bulundunuz. Eve gelip karısına bağıran adam bu sefer çocuğuyla ilgilendi, kadın kendine zaman ayırdı ve bu tabloda herkes mutlu. Bir kere en başta yine siz kazançlısınız bu olumsuzluklara dahil olmadınız ve kendi iyiliğinizi hapsetmiş oldunuz ve paylaşarak büyüttünüz, iyilik zincirini kırmamış oldunuz; güzel bir kelebek gibi…

Türkçemizde karma felsefesine örnek olabilecek çok güzel sözlerimiz var.

  • Bir mıh bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı bir at bir komutanı, bir komutan bir orduyu, bir ordu bir ülkeyi kurtarır .
  • Ne ekersen onu biçersin.
  • Kendim ettim, kendim buldum.
  • Kimse yaşattığını yaşamadan ölmez.
  • Dün yediğin hurmalar, bugün seni tırmalar 😛

Ayrıca Grey’s Anatomy de tam bu bahsettiklerimizle ilgili yıllar önce izlediğimde çok etkilendiğim, bir bölüm olmuştu. April tedavi esnasında gözden kaçırdığı şey onun ve başkalarının hayatlarını etkilemişti. Bulduğumda bölümün adını mutlaka paylaşırım ya da siz biliyorsanız benimle paylaşır mısınız?

Farklı sonuçlar için farklı seçimler yapmalıyız. İyi şeyler konuşmalı, iyi şeyler düşünmeli, iyi davranmalıyız. İlk başta bu kişiliğimize zor gelse de, ruhumuz doğru olanı, bizden daha iyi bildiği için ileriye yönelik düşündüğümüzde, aslında kolay ve doğru olanı yapmış olacağız. O zaman güzellikler ekelim, güzellikler bizi bulsun. İnanalım!

 

9684total visits,9visits today

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir