İçeriğe geç

Bir Fikrim Var!- Kamp Süreci

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Bursa Kadın Girişimciler Kurulu ile geçtiğimiz günlerde Kadın Girişimcilik kampı ödüllü proje yarışması oldu. İlki 2016 da gerçekleşti ve ben o zamanlar kucağında bebeği; umutsuz ev kadınları modunda, motivasyonu eksilerde gezen, bir şeyler yapmak isteyip, kendinde o enerjiyi bulamayan bir haldeydim. Duyuruyu şans eseri billboardlarda gördüm ve başvurdum. Kampa katılım için hak kazandığımı haber verdiklerinde çok mutlu oldum. Kamp Sheraton’da gerçekleşti. İnanılmaz motive edici eğitmenlerle, dolu dolu bir eğitim süreci geçirdik. Organizasyon o kadar ayrıntılı düşünülmüştü ki, konaklamalı olan bu kampta akşam yemeğinden sonra tanışıp iş fikirlerimiz hakkında birbirimizle bağlantı kurma fırsatımız oldu. Kampa bir fikrim var dediğiniz hayaliniz olan işi belirterek katılıyorsunuz. Başvuru sadece kadınlara özel (yaşasın pozitif ayrımcılık).
Kampta Nurcan Özdemir’i tanıdım ve kendisinden çok etkilendim. Kolunuzdan tutup, bak bu kişiyle seni tanıştırayım, fikir alışverişi yapabilirsiniz diye elinizden tutup götürüyor. Hepimizle ayrı ayrı ilgilendi ve her daim ilgilenmeye hazır olduğunu, o içtenliğinden hissediyorsunuz. Siz ona adım atmaya cesaret etsem mi derken, o size koşa koşa geliyor. Sizin için sizden daha fazla çabalıyor.
Nurcan Özdemir, zorluklarla karşılaştığı noktada zorlukları pes etmek yerine onlar benim dinlenme noktalarım oldu diyor. En vurulduğum, kulağıma küpe ettiğim cümlesi ise “Açmadığınız kanatların büyüklüğünü bilemezsiniz.”

Kendisi hakkında videosunu izleyebilirsiniz.

Kamptan sonra sanki motive edici bir hap içmiştim. Düşüncelerim, davranışlarım o kadar değişti ki, bazı günler motive olmazsınız ya, o zamanlar bile kendi kendimi şarj ettim. Üzerinden zaman geçse bile her gün vazgeçmeden hayallerim için bir şeyler yapmaya çalıştım. Hayatımda her zaman hatırlayacağım, şükredeceğim bir anım oldu.

İKİNCİ KAMP

İkincisinin olduğunu sosyal medyada gördüğümde, vakit kaybetmeden başvurdum. 1200 kişilik bir başvuru olmuş, bu kadar çok kişi olduğunu duyunca benim fikrim de seçilecek mi acaba diye benim için heyecan dolu bir bekleyiş süreci başladı. 120 kişi arasından yapılacak ön eleme için aradıklarında inanılmaz heyecanlandım ve sevindim ki sonrasında da acaba şimdi 30 kişilik kampa katılabilecek miyim heyecanını yaşamaya başladım. Çok şükür ona da kabul edildim.

Kamp 13 Ocakta Hilton’da gerçekleşti. Gün içerisinde çok güzel eğitimler aldık. Hepimiz sanki yıllardır tanışıyor gibi hemen kaynaştık. Yalnız olmadığınızı bilmek ve hayalleri için uğraşan kadınları görmek size daha da enerji ve güç veriyor.
İlk eğitimi Ahmet Şahin Akbulut’tan aldık; girişimcilik, iletişim alanlarında bilgiler verdi ve çok ilginç bilgiler edindik. Ahmet hoca o kadar bilinçli güzel konuşuyor ve ses tonlamalarını o kadar etkin kullanıyordu ki eğitimin daha da verimli olmasını sağladı, hepimiz çok beğendik. Kendisinin birde “Kim Güzel Konuşmak İstemez Ki?” adlı bir kitabı varmış biran önce okunacaklar listeme ekledim bile. Sonrasında birbirinden değerli hocalarımız tarafından satış pazarlama ve Kosgeb hakkında bilgilendirildik.

Gece heyecandan uyuyamadım!

Ertesi gün jüriye beş dakika içerisinde fikrimizi anlatıp sunumlarımızı yaptık. Beş dakika benim için sanki bir saniye gibi geçti. Bizlere Gönül Uman, Müfide Karaduman,Selma Özsabuncu iş fikirlerimizle ilgili destek oldular.
Her iki kampta de benim için o kadar güzel geçti ve o kadar iyi insanlar tanıdım ki kampın demirbaşı olmaya hazırım:) Bir daha olsa yine başvururum:)

Aslında bu kampı düzenleyenler, katkısı olanlar hayatımıza öyle bir dokunuyor, vizyon katıyorlar ki; siz dağları iğneyle kazmaya çalışırken, sizinle her bildiğini paylaşmaya, sizi yüreklendirmeye hazır; birer öğretmen ve yolunuzu aydınlatan ışık gibiler. Bunun değeri paha biçilemez, çok çok teşekkürler…

 

6927total visits,4visits today

Tek Yorum

  1. Ayliz kostüm & organizasyon Ayliz kostüm & organizasyon

    Böylesine güzel bir projenin bir parçası olmak, yaşanmış ve yaşanacak deneyimleri paylaşıp birlikten kuvvet doğar sözünün canlı şahidiydim. Ayliz kostüm & organizasyon olarak ismimin geçiyor olması dahi heyecanımı bin kat artırıyor. Biz hanımefendilere verilebilecek en güzel hediye ve ödül buydu. Nurcan hanım ve çalışma arkadaşlarına ilgi ve rol model olmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu şık deneyimi tüm kadınların yaşamasını diliyorum. Hayallerinizi ertelemeyin. Size destek olmak için bekleyen samimi güzel yürekli kadınlar var. Olurmu demeyin,ben cesaret ettim ve oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir